Złoty medal Mateusza Garbacza

In zawody by Artur KaryśLeave a Comment

Polska drużyna pierwszy raz w historii wygrała zawody New York OPEN JUDO. New York Judo Open to prestiżowy międzynarodowy turniej judo organizowany przez New York Athletic Club przy współpracy z New York State Judo Association. Zawody odbyły się 6 kwietnia 2019 r. w hali New York Athletc Club – klubu, do którego należy ponad 300 medalistów olimpijskich. Zawodnicy tego klubu zdobyli 119 złotych, 53 srebrne i 59 brązowych medali olimpijskich w róznych dyscyplinach, w tym judo. Zawody miały miejsce w jego siedzibie na Manhatanie. W turnieju brało udział 8 drużyn (Polska, Izrael, Kanada, Gruzja, USA, Niemcy, Wielka Brytania, Brazylia). W każdej drużynie występowali mistrzowie swoich krajów, mistrzostw kontynentalnych lub Mistrzostw Świata. Zdecydowanym faworytem był Izrael, mając w składzie 4 zawodników, którzy aktualnie mają kwalifikację olimpijską i zajmują miejsca w pierwszej 5 rankingu światowego. W skład polskiej drużyny weszli Adrian Wala (66 kg), Garbacz Mateusz (73 kg), Wesołowski Kyrylo (81kg), Koszczyński Radek (90kg), Lysenko Oleksii (+90 kg), Trener Wojciech Borowiak. Drużyna nasza wygrała mecze kolejno z Brazylią, Niemcami i Izraelem. W półfinale Mateusz pokonał Lukasa Vennekolda (wielokrotnego medalistę pucharów Europy, Mistrza Niemiec 2017). W finale pokonał Barucha Shmailova (wielokrotnego medalistę największych światowych imprez, 4 miejsce rankingu światowego, 3 miejsce rankingu olimpijskiego). Polska drużyna jeszcze nigdy nie wygrała tego turnieju. Sprawili sporą sensację na tym turnieju, gdyż wygrywali z dużo wyżej notowanymi zawodnikami i w żadnym z meczów nie byli faworytami. Ponadto Mateusz został wybrany MVP turnieju, a nagrodę wręczał srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio Travis Stevens.

Poniżej klika zdjęć z zawodów oraz zdjęcia artykułów z amerykańskich gazet.